Zakoupil sem sobě nový hodinky a lišácky si je nechal proplatit od ježíška k vánocům.
Toto je takové malé přiblížení těchto povedenejch hodinek širší veřejnosti , v článku bych nerad opisoval manuál (kterej je dosti obsáhlej), ale chtěl bych se spíš vyjádřit o svých dvouměsíčních zkušenostech. Sice sem napsal, že mám hodinky od ježíška, ale jak sem si je lišácky nechal zaplatit, tak sem je hned v listopadu začal nosit, aby tedy nevznikla nějaká mýlka.
Hodinky sem zakoupil za velmi zajímavou cenu rovnou u zdroje, tedy výhradního dovozce tohoto sortimentu do ČR, díky čemuž sem se tak vyhnul obchodním přirážkám ostatních obchodů, ale o tom sem psát nechtěl.
Hodinky sem obdržel v černým plátěným pouzdře na zip, pečlivě vycpaným molitanem (pouzdro se výborně hodí pro uskladnění hodinek starých, neboť krásně brání jejich odření). Samozřejmě sem nelenil a hodinky ihned umístil na zápěstí, tady se musim přiznat, že zpočátku mě jejich velikost vyděsila, na ruce vypadaj skutečně majestátně a mít trochu hubenější ruku, tak asi i dost komicky.
První co mě zaujalo je ukazatel stavu nabití baterie, hodinky totiž disponují solárním napájením, tedy spíš pseudosolárním napájením. Ve skutečnosti je v hodinkách baterie, která hodinky pohání a baterie se dobíjí solárním panelem, kterýžto je dosti šikovně zamaskován v kruhu s těmi bílými číslíčky. Ukazatel stavu nabití bateri se skládá ze tří políček označených, podle síly baterie, písmeny L, M, H, přičemž v plném stavu nabití svítí L a M zároveň, zatímco H je černé, pokud se kapacita baterie sníží zhasne M a rozsvítí se H, atd. Solární nabíjení baterie skutečně funguje, při zimním výletu v Novohradskejch horách se mi snížila kapacita baterie na M (medium) a tříhodinovým svícením 40W žárovkou ze vzdálenosti 30 cm se kapacita vrátila na H (high) a už měsíc se statečně drží .
V základním módu tedy hodinky ukazují čas H:M a pod nima sekundy, nad časem si můžeme vybrat mezi zobrazením dne (in ingliš), či datumu ve formátu měsíc-den, rok hodinky primárně neukazují, což je škoda, já třeba skutečně nevim kterej rok je. Zkratka DST (daylight saving time)značí zapnutí módu letního času, což znamená že hodinky v den přechodu na zimní/letní čas, udělají změnu za Vás (jako windovs). To může bejt obrovská výhoda kupříkladu v okamžiku kdy trávíte velikonoce na Jeseníkách, prcháte na poslední vlak a zjistíte, že se změnil čas a vlak Vám ujel (osobní zkušenost). Zkratka PS (power saver) značí, že pokud budou hodinky od devíti večer do šesti ráno, alespoň 60-70 minut bez hnutí ležet, vypne se diplej, což má udajně taky šetřit baterii.
V základním módu může taky na dipleji figurovat zkratka A.EL (automatic illuminate) funkce, která v šeru zapříčiní, že pouhým nakloněním hodinek ve vodorovný rovině k očím, automaticky se rozsvítí indiglo podsvícení. Což může bejt někdy výhodný, ale pokud s hodinkama spíte (jako já), budou co chvíli svítit celou noc a vybití baterie je nasnadě. Proto taky je možno tuhle funkci vypnout.
Zmáčnutím horního bočního tlačítka COMP
se hodinky přepnou do módu kompasu a ztrojená čára ukazuje k severu, obří čísla se symbolem ° ukazujou azimut číslice 12 (tedy horní části hodinek) od severu. Písmena ESE znamenají zkratku eastsoutheast (východo-jiho-východ). Ve spodní části hodinek se zobrazuje čas ve formátu H:M. Zkratky DST a PS mají stejnou funkci (či spíš informaci jako v normálním zobrazení času.)
Zmáčknutím prostředního bočního tlačítka BARO přepneme hodinky do režimu měření barometrického tlaku a teploty.
Tlak je zobrazován v hodnotách hPa či mBar (což je to samý číslo) a teplota je zobrazována ve °C, popřípadě °F. Opět je možno zvolit v jakých jednotkách bude teplota zobrazována. Číslice -24, -12 0 jsou Xsovou osou v grafu Tlak/hodiny. Hodinky totiž každou sudou hodinu (sami od sebe) změří tlak a zanesou jej ve formu bodu do horního grafu. Přes noc se tedy v hodinkách zakreslí tlaková tendence a ráno můžeme podle toho usoudit jaký bude počasí (prudký pokles tlaku zhoršení, možnost příchodu bouřky, prudký vzestup, výrazné zlepšení počasí). V případě obrázku je však graf mrzký, což je způsobeno celodenním cestováním se změnou nadmořský vejšky a tudíž nesmyslným grafem (tedy né nesmyslným, ale nic nám neřekne). V módu barometru je taky zobrazována tenká čára, na obrázku ukazuje k číslici 3 (míněno na ciferníku klasických ručičkových hodinek), tato rafička ukazuje změnu tlaku za poslední měření, v tomto případě je tedy tlak konstatní.
Ve spodní části je zobrazována hodnota teploty. Nutno podotknout, že čidlo je umístěno v hodinkách, což znamená, že nošením se hodinky zahřejou a čidlo neukazuje teplotu venku, ale teplotu na zápěstí ovlivněnou teplotou venku. Pokud je zima a mam hodinky mimo rukáv v přímym kontaktu se zimou, může bejt klidně -20°C a hodinky budou tvrdit, že je plus deset. Na skutečné změření venkovní teploty je třeba hodinky z ruky sejmout a počkat než se vytemperujou (což může trvat i půl hodiny).
Stisknutím spodního bočního tlačítka ALTI přepneme hodinky do módu měření nadmořský vejšky. Ta je měřená barometrickym senzorem, což znamená, že pokud se bude během dne výrazně měnit tlak, hodinky budou kecat. Pokud ovšem bude tlak delší dobu stálej, neni problém nakalibrovat hodinky v sobotu večer a ještě v pondělí radostně u turistickýho rozcestníku zjistit, že hodinky fakt vejšku měřej.
Krok vejškoměru je 5 metrů, čidlo je velmi citlivé, pročeš i v metru lze zjistit, že mezi stanicí Smíchovské nádraží a Radlická je 60 metrovej vejškovej rozdíl (věděl to z Vás někdo ).
Nechybí samozřejmě funkce výškovýho alarmu, což znamená, nastavim vejšku kupříkladu na 1000 metrů, zapnu měření výškoměrem a počnu stoupat, dosáhnu-li 1000 metrů nad mořem na hodinkách se spustí alarm signalizující, že výška byla dosažena.
Nevim jestli je to k něčemu dobrý, ale pokud již značně utrmácený člověk stoupá na kopec s vejškou 1360 a na 1350 si nastaví alarm, může se po jeho zaznění těšit, že za chvilku tam bude .
Měření nadmořský vejšky lze ukládat do paměti hodinek (automaticky po 15 minutách) a později vyvolat na dipleji hodinek, což ukazuje náš poslední obrázek s nápisem REC, hodnota 745 m, ve spodní části 11:30 a počka-li bychom vteřinku problikne na místě 11:30 datum pořízení vyjškový informace. Hodinkama lze procházet vejšku po 15 minutách a udělat si tak matnej obrázek o profilu trasy. Hodinky samozřejmě z měřených informací uloží do paměti nejvyšší a nejnižší nadmořskou vejšku a celkovej počet nastoupanejch a naklesanejch vejškovejch metrů, což může bejt mnohdy hodně zajímavá informace.
Kupříkladu poslední akce, přechod VVP od kopce Lipovsko 651 do vesnice Kozičín přes Kamennou a Kočku bylo nastoupáno 645 metrů a naklesáno 723.
Tím myslim bych mohl článek pozvolna uzavřít. Neřek sem nic o alarmu (pět možností s volbou času) o odpočítavadle (59 sec až několik hodin s možností opakování), ani o stopkách s asi 23 mezičasy, neboť tuto funkci poskytuje spousta levnějších hodinek a jejich funkce je myslím každému zřejmá.
Závěrem tedy můžu říct, že CASIO PRO TREK PRG 80 sou povedený stroje pro "velký" kluky, který si maj s čim hrát. Poskytnou spousty informací díky kterejm lze hodně získat (správnou znalostí), nebo taky hodně ztratit (neznalostí a prostym vysolenim několika tisíc peněz za watche )
Pokud bych na něco zapomněl, klidně se na mě obraťte v komentářích  |